AUTO RACING

Newsletter signup for email alerts

NASCAR Sprint Cup

Auto Club 400

Sunday

At Auto Club Speedway

Fontana, Calif.

Lap Length: 2 Miles

(Start position in parentheses)

1. (4) Kyle Busch, Toyota

2. (15) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet

3. (6) Joey Logano, Ford

4. (24) Carl Edwards, Ford

5. (10) Kurt Busch, Chevrolet

6. (2) Greg Biffle, Ford

7. (5) Matt Kenseth, Toyota

8. (27) Paul Menard, Chevrolet

9. (16) Kasey Kahne, Chevrolet

10. (20) Ryan Newman, Chevrolet

11. (19) Jeff Gordon, Chevrolet

12. (18) Jimmie Johnson, Chevrolet

13. (14) Kevin Harvick, Chevrolet

14. (23) Aric Almirola, Ford

15. (11) Casey Mears, Ford

16. (26) A J Allmendinger, Chevrolet

17. (22) Jeff Burton, Chevrolet

18. (7) Martin Truex Jr., Toyota

19. (17) Jamie McMurray, Chevrolet

20. (31) Ricky Stenhouse Jr., Ford

21. (29) Dave Blaney, Chevrolet

22. (8) Tony Stewart, Chevrolet

23. (3) Brad Keselowski, Ford

24. (42) David Ragan, Ford

25. (1) Denny Hamlin, Toyota

26. (40) Danica Patrick, Chevrolet

27. (37) J.J. Yeley, Chevrolet

28. (25) Bobby Labonte, Toyota

29. (34) David Gilliland, Ford

30. (36) Landon Cassill, Chevrolet

31. (32) David Stremme, Toyota

32. (43) Joe Nemechek, Toyota

33. (28) David Reutimann, Toyota

34. (33) Travis Kvapil, Toyota

35. (13) Clint Bowyer, Toyota

36. (21) Marcos Ambrose, Ford

37. (9) Mark Martin, Toyota

38. (12) Juan Pablo Montoya, Chevrolet

39. (39) Timmy Hill, Ford

40. (30) Josh Wise, Ford

41. (38) Scott Riggs, Ford

42. (35) Michael McDowell, Ford

43. (41) Mike Bliss, Toyota

Race Statistics

Average Speed of race winner: 135.351 mph.

Time of race: 2 hours, 57 minutes, 19 seconds.

Margin of victory: Under Caution.

Caution flags: 9 for 35 laps.

Lead changes: 17 among 8 drivers.

Lap leaders: M.Kenseth 1-10; Ky.Busch 11-30; T.Kvapil 31; Ky.Busch 32-43; J.Logano 44-67; Ky.Busch 68; K.Harvick 69; T.Stewart 70-75; Ky.Busch 76-92; D.Hamlin 93-95; Ky.Busch 96-121; J.Logano 122-132; D.Ragan 133; T.Stewart 134-145; Ky.Busch 146-193; J.Logano 194-199; Ky.Busch 200.

Leaders summary (driver, times led, laps led): Ky.Busch, 7 times for 125 laps; J.Logano, 3 times for 41 laps; T.Stewart, 2 times for 18 laps; M.Kenseth, 1 time for 10 laps; D.Hamlin, 1 time for 3 laps; K.Harvick, 1 time for 1 lap; D.Ragan, 1 time for 1 lap; T.Kvapil, 1 time for 1 lap.

Top 12 in points: 1. D.Earnhardt Jr., 199; 2. Bra.Keselowski, 187; 3. J.Johnson, 183; 4. C.Edwards, 164; 5. G.Biffle, 164; 6. Ky.Busch, 163; 7. K.Kahne, 159; 8. P.Menard, 154; 9. J.Logano, 146; 10. D.Hamlin, 145; 11. M.Kenseth, 141; 12. R.Stenhouse Jr., 139.



BASKETBALL

NBA

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

WLPctGB

x-New York4226.618--

x-Brooklyn4129.5862

Boston3633.5226½

Philadelphia2742.39115½

Toronto2644.37117

Southeast Division

WLPctGB

y-Miami5514.797--

Atlanta3931.55716½

Washington2544.36230

Orlando1852.25737½

Charlotte1654.22939½

Central Division

WLPctGB

x-Indiana4327.614--

Chicago3831.5514½

Bucks3435.4938½

Detroit2447.33819½

Cleveland2247.31920½

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

WLPctGB

x-San Antonio5317.757--

x-Memphis4722.6815½

Houston3931.55714

Dallas3436.48619

New Orleans2446.34329

Northwest Division

WLPctGB

x-Oklahoma City5219.732--

x-Denver4922.6903

Utah3436.48617½

Portland3337.47118½

Timberwolves2444.35326½

Pacific Division

WLPctGB

x-L.A. Clippers4822.686--

Golden State4031.5638½

L.A. Lakers3634.51412

Sacramento2546.35223½

Phoenix2348.32425½

(i)

(ii) x-clinched playoff spot

(iii) y-clinched division

Saturday's Results

Detroit 92, Charlotte 91

New York 110, Toronto 84

Chicago 87, Indiana 84

Memphis 110, Boston 106

Denver 101, Sacramento 95

Golden State 101, Washington 92

L.A. Clippers 101, Brooklyn 95

Sunday's Results

Atlanta 104, Bucks 99

Miami 109, Charlotte 77

Houston 96, San Antonio 95

Chicago 104, Timberwolves 97

Oklahoma City 103, Portland 83

Dallas 113, Utah 108

Brooklyn 102, Phoenix 100

Philadelphia 117, Sacramento 103

Today's Games

Atlanta at Indiana, 6 p.m.

Miami at Orlando, 6 p.m.

Memphis at Washington, 6 p.m.

Denver at New Orleans, 7 p.m.

Philadelphia at Utah, 8 p.m.

L.A. Lakers at Golden State, 9:30 p.m.

COLLEGE MEN

NIT

Second Round

Saturday's Result

Alabama 66, Stanford 54

Sunday's Result

Virginia 68, St. John's 50

Today's Games

Robert Morris (24-10) at Providence (18-14), 6 p.m.

Mercer (24-11) at BYU (22-11), 8 p.m.

Louisiana Tech (27-6) at Southern Mississippi (26-9), 9 p.m.

COLLEGE WOMEN

NCAA Division I Tournament

OKLAHOMA CITY REGIONAL

First Round

Saturday's Results

Columbus, Ohio

Oklahoma 78, Central Michigan 73

UCLA 66, Stetson 49

Knoxville, Tenn.

Creighton 61, Syracuse 56

Tennessee 83, Oral Roberts 62

Sunday's Results

Waco, Texas

Florida State 60, Princeton 44

Baylor 82, Prairie View 40

Louisville, Ky.

Purdue 77, Liberty 43

Louisville 74, Middle Tennessee 49

Second Round

Today's Games

Columbus, Ohio

Oklahoma (23-10) vs. UCLA (26-7), 6:15 p.m.

Knoxville, Tenn.

Creighton (25-7) vs. Tennessee (25-7), 6:10 p.m.

Tuesday's Games

Waco, Texas

Florida State (23-9) vs. Baylor (33-1), TBA

Louisville, Ky.

Purdue (25-8) vs. Louisville (25-8), 6:10 p.m.

Regional Semifinals

Oklahoma City

Next Sunday

Florida St.-Baylor winner vs. Purdue-Louisville winner

Oklahoma-UCLA winner vs. Creighton-Tennessee winner

Tuesday, April 2

Regional Championship

Semifinal winners

SPOKANE REGIONAL

First Round

Saturday's Results

Spokane, Wash.

Iowa State 72, Gonzaga 60

Georgia 70, Montana 50

Lubbock, Texas

California 90, Fresno State 76

South Florida 71, Texas Tech 70

Sunday's Results

Stanford, Calif.

Stanford 72, Tulsa 56

Michigan 60, Villanova 52

Baton Rouge, La.

Penn State 85, Cal Poly 55

LSU 75, Green Bay 71

Second Round

Today's Games

Spokane, Wash.

Iowa State (24-8) vs. Georgia (26-6), 8:50 p.m.

Lubbock, Texas

California (29-3) vs. South Florida (22-10), 8:45 p.m.

Tuesday's Games

Stanford, Calif.

Stanford (32-2) vs. Michigan (22-10), TBA

Baton Rouge, La.

Penn State (26-5) vs. LSU (21-11), TBA

Regional Semifinals

Spokane, Wash.

This Saturday's Games

Stanford-Michigan winner vs. Iowa State-Georgia winner

California-South Florida winner vs. Penn State-LSU winner

Regional Championship

Monday, April 1

Semifinal winners

NORFOLK REGIONAL

First Round

Saturday's Results

Boulder, Colo.

South Carolina 74, South Dakota State 52

Kansas 67, Colorado 52

College Station, Texas

Texas A&M 71, Wichita State 45

Nebraska 73, Chattanooga 59

Sunday's Results

Notre Dame 97, UT-Martin 64

Iowa 69, Miami 53

Durham, N.C.

Duke 67, Hampton 51

Oklahoma State 73, DePaul 56

Second Round

Today's Games

Boulder, Colo.

South Carolina (25-7) vs. Kansas (19-13), 8:35 p.m.

College Station, Texas

Texas A&M (25-9) vs. Nebraska (24-8), 9:40 p.m.

Tuesday's Games

Iowa City

Notre Dame (32-1) vs. Iowa (21-12), TBA

Durham, N.C.

Duke (31-2) vs. Oklahoma State (22-10), 6:10 p.m.

Regional Semifinals

Norfolk, Va.

Next Sunday

Notre Dame-Iowa winner vs. South Carolina-Kansas winner

Duke-Oklahoma State winner vs. Texas A&M-Nebraska winner

Regional Championship

Tuesday, April 2

Semifinal winners

BRIDGEPORT REGIONAL

First Round

Saturday's Results

Storrs, Conn.

Vanderbilt 60, Saint Joseph's 54

Connecticut 105, Idaho 37

College Park, Md.

Maryland 72, Quinnipiac 52

Michigan State 55, Marist 47

Sunday, March 24

Newark, Del.

Delaware 66, West Virginia 53

North Carolina 59, Albany (N.Y.) 54

Queens, N.Y.

Kentucky 61, Navy 41

Dayton 96, St. John's 90, 2OT

Second Round

Today's Games

Storrs, Conn.

Vanderbilt (21-11) vs. Connecticut (30-4), 6:05 p.m.

College Park, Md.

Maryland (25-7) vs. Michigan State (25-8), 6:20 p.m.

Tuesday's Games

Newark, Del.

Delaware (31-3) vs. North Carolina (29-6), 6:05 p.m.

Queens, N.Y.

Kentucky (28-5) vs. Dayton (28-2), 6:15 p.m.

Regional Semifinals

Bridgeport, Conn.

This Saturday's Games

Vanderbilt-Connecticut winner vs. Maryland-Michigan State winner

Delaware-North Carolina-Albany (NY) winner vs. Kentucky-Dayton winner

Regional Championship

Monday, April 1

Semifinal winners

FINAL FOUR

At New Orleans Arena

New Orleans

National Semifinals

Sunday, April 7

Oklahoma City champion vs. Spokane champion, 4:30 or 7 p.m.

Norfolk champion vs. Bridgeport champion, 4:30 or 7 p.m.

National Championship

Tuesday, April 9

Semifinal winners, 6:30 p.m.

Women's NIT

Second Round

Saturday's Results

Toledo 61, Youngstown State 43

Fordham 58, Boston U. 44

BYU 69, San Diego State 58

Bowling Green 61, Duquesne 54

Drexel 82, Harvard 72

Sunday's Results

James Madison 72, N.C. State 66

Charlotte 72, Davidson 60

Ball State 53, Northern Iowa 48

Auburn 84, Western Kentucky 66

Tulane 60, Arkansas 48

Saint Mary's (Cal) 68, Northern

Colorado 58

Pacific 85, Washington 78

Today's Games

Florida (19-14) at Winthrop (21-12), 6 p.m.

Eastern Illinois (20-11) at Illinois

(17-13), 7 p.m.

Illinois State (24-10) at Kansas State (16-17), 7 p.m.

San Diego (22-9) at Utah (19-13), 8 p.m.



CURLING

Serrano Memorial Junior Bonspiel

At Chisholm

March 17 Results

Competitive Division

First Event: Noah Fiskness, Duluth, over Riley Fensen, Bemidji

Second Event: Wade Ross, Mesabi, over Evan David, Grand Rapids

Third Event: Ty Milner, Duluth, over Emily Quello, Bemidji

Beginner's Division

First Event: Austin Harvey, Mesabi, over Katie Chamernick, Chisholm

Second Event: Jon Gaasdig, Bemidji, over Hannah Stahl, Hibbing

Third Event: Jered Celley, Mesabi, over Brody Haavisto, Mesabi



GOLF

PGA Tour

Bay Hill

Orlando, Fla.

Par: 72

Partial Final Round

Bubba Watson 74-71-72-67284 (-4)

Gary Woodland 70-73-73-71287 (-1)

Josh Teater 75-71-70-71287 (-1)

J. Wagner76-71-69-71287 (-1)

Chris Stroud 72-71-74-71288 (E)

F. Molinari75-71-70-72288(E)

S.-Moon Bae71-69-76-73289 (+1)

Bob Estes71-69-75-74289 (+1)

G. McDowell72-74-75-69290 (+2)

Nick Watney69-76-72-73290 (+2)

David Hearn75-71-71-73290 (+2)

Leaderboard

ScoreThru

Tiger Woods-122

Keegan Bradley-94

Ken Duke-94

John Huh-92

Rickie Fowler-92

Brian Stuard-85

Mark Wilson-85

Thorbjorn Olesen-83

G. Fernandez-Castano-83

Justin Rose-82



HOCKEY

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

WLOTPts

Pittsburgh258050

New Jersey1511636

N.Y. Rangers1513333

N.Y. Islanders1415331

Philadelphia1316228

Northeast Division

WLOTPts

Montreal206545

Boston207343

Ottawa179640

Toronto1712337

Buffalo1315430

Southeast Division

WLOTPts

Winnipeg1714236

Carolina1513232

Washington1516131

Tampa Bay1318127

Florida918624

WESTERN CONFERENCE

Central Division

WLOTPts

Chicago243351

Detroit1611537

St. Louis1711236

Nashville1313632

Columbus1313632

Northwest Division

WLOTPts

Vancouver179640

Wild1810238

Edmonton1112729

Calgary1114426

Colorado1116426

Pacific Division

WLOTPts

Anaheim225448

Los Angeles1712236

Dallas1513333

San Jose1311632

Phoenix1314430

(i)

(ii) NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Saturday's Results

Ottawa 5, Tampa Bay 3

Wild 2, San Jose 0

Vancouver 1, Los Angeles 0

Toronto 3, Boston 2

Buffalo 2, Montreal 1

New Jersey 2, Florida 1

Nashville 5, Columbus 2

Dallas 5, Colorado 2

St. Louis 3, Edmonton 0

Sunday's Results

Washington 3, N.Y. Rangers 2, SO

N.Y. Islanders 3, Florida 0

Pittsburgh 2, Philadelphia 1, OT

Winnipeg 3, Tampa Bay 2

Vancouver 3, Colorado 2

Detroit 2, Anaheim 1

St. Louis at Calgary, night

Today's Games

Toronto at Boston, 6 p.m.

New Jersey at Ottawa, 6:30 p.m.

Los Angeles at Chicago, 7 p.m.

Edmonton at Nashville, 7 p.m.

Wild at Dallas, 7:30 p.m.

Detroit at Phoenix, 9 p.m.

San Jose at Anaheim, 9 p.m.

COLLEGE MEN

WCHA Playoffs

Final Five

At Xcel Energy Center, St. Paul

Thursday's First-Round Results

Wisconsin 7, Minnesota State-Mankato 2

Colorado College 4, North Dakota 3, OT

Friday's Semifinal Results

Wisconsin 4, St. Cloud State 1

Colorado College 2, Minnesota 0

Saturday's Championship Result

Wisconsin 3, Colorado College 2

COLLEGE WOMEN

NCAA Division I Tournament

Frozen Four

At Ridder Arena, Minneapolis

Friday's Semifinal Results

Minnesota 3, Boston College 2, OT

Boston University 4, Mercyhurst 1

Sunday's Championship Result

Minnesota 6, Boston University 3

SUPERIOR INTERNATIONAL

JUNIOR HOCKEY LEAGUE

Semifinal Series (Best of Seven)

No. 1 Minnesota Wilderness vs. No. 5 Minnesota Iron Rangers

Friday's Game 1 Result

Wilderness 8, Iron Rangers 3

Saturday's Game 2 Result

Wilderness 2, Iron Rangers 1, Minnesota Wilderness leads series 2-0

Game 3: Tuesday

Wilderness at Iron Rangers, 7 p.m. (Hoyt Lakes Arena)

Game 4: Thursday

Wilderness at Iron Rangers, 7 p.m. (Hoyt Lakes)

*Game 5: This Saturday

Iron Rangers at Wilderness, 7:30 p.m. (Northwoods)

*Game 6: Monday, April 1

Wilderness at Iron Rangers, 7 p.m. (Hoyt Lakes)

*Game 7: Wednesday, April 3

Iron Rangers at Wilderness, 7:30 p.m. (Northwoods)

No. 2 Fort Frances Lakers vs. No. 3 Dryden Ice Dogs

Game 1: Thursday

Lakers 6, Ice Dogs 1

Game 2: Friday

Lakers 3, Ice Dogs 2, Fort Frances leads series 2-0

Game 3: Today

Lakers at Ice Dogs, 7:30 p.m. (Memorial Arena)

Game 4: Tuesday

Lakers at Ice Dogs, 7:30 p.m. (Memorial)

*Game 5: This Thursday

Ice Dogs at Lakers, 7:30 p.m. (Ice for Kids)

*Game 6: Monday, April 1

Lakers at Ice Dogs, 7:30 p.m. (Memorial)

*Game 7: Tuesday, April 2

Ice Dogs at Lakers, 7:30 p.m. (Ice for Kids)

*If necessary



TRANSACTIONS

Saturday

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES -- Optioned LHP Zach Britton, INF Jonathan Schoop and INF Yamaico navarro to Norfolk (IL). Reassigned RHP Daniel McCutchen to their minor league camp.

KANSAS CITY ROYALS -- Optioned 2B Johnny Giavotella to Omaha (PCL).

NEW YORK YANKEES -- Agreed to terms with RHP Chien-Ming Wang on a minor league contract.

OAKLAND ATHLETICS -- Claimed 1B Nate Freiman off waivers from Houston. Placed RHP Fernando Rodriguez on the 60-day DL.

SEATTLE MARINERS -- Released RHP Jon Garland and INF Mike Jacobs.

TAMPA BAY RAYS -- Released OF Jack Cust. Assigned OF Rich Thompson, 1B-OF Leslie Anderson, INF Cole Figueroa, RHP Dane De La Rosa and RHP Kirby Yates to their minor league camp.

TEXAS RANGERS -- Assigned RHP Lisalverto Bonilla, RHP Ben Rowen, RHP Randy Wells, and INF Yangervis Solarte to their minor league camp. Released C Konrad Schmidt. Re-signed and sent RHP Yoshinori Tateyama to Round Rock (PCL).

National League

MIAMI MARLINS -- Agreed to terms with INF Wilson Valdez on a minor league contract.

MILWAUKEE BREWERS -- Optioned RHP Michael Olmsted to Nashville (PCL).

PITTSBURGH PIRATES -- Released OF Brad Hawpe.

ST. LOUIS CARDINALS -- Reassigned RHP Seth Maness, C Audry Perez, C J.R. Towles, INF Kolten Wong and OF Justin Christian to their minor league camp.

FOOTBALL

National Football League

CHICAGO BEARS -- Agreed to terms with S Tom Zbikowski on a one-year contract.

CINCINNATI BENGALS -- Signed QB Josh Johnson. Re-signed TE Richard Quinn.

HOUSTON TEXANS -- Signed P Shane Lechler.

HOCKEY

National Hockey League

COLUMBUS BLUE JACKETS -- Recalled F Sean Collins from Springfield (AHL).

DALLAS STARS -- Recalled G Richard Bachman from Texas (AHL). Assigned G Jack Campbell to Texas.

NEW YORK RANGERS -- Recalled F Kris Newbury from Connecticut (AHL).

PHOENIX COYOTES -- Recalled G Chad Johnson from Portland (AHL). Reassigned G Mike Lee to Portland.

ST. LOUIS BLUES -- Activated F T.J. Oshie from injured reserve.

TAMPA BAY BUCCANEERS -- Agreed to terms with F Nate Thomson on a four-year contract.

WASHINGTON CAPITALS -- Assigned RW Joey Crabb to Hershey (AHL).

COLLEGE

PITTSBURGH -- Agreed to terms with men's basketball coach Jamie Dixon on a contract extension through 2023.

Sunday

BASEBALL

American League

HOUSTON ASTROS -- Agreed to terms with INF Ronny Cedeno on a one-year contract. Optioned OF J.D. Martinez to Oklahoma City (PCL). Reassigned C Jason Jaramillo to their minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS -- Optioned OF Scott Cousins and INF Tommy Field to Salt Lake (PCL) and LHP Nick Maronde to Arkansas (TL). Reassigned RHP Fernando Cabrera, C Luke Carlin, RHP Chad Cordero, LHP Kevin Johnson and OF Matt Young to their minor league camp.

NEW YORK YANKEES -- Reassigned INF Walter Ibarra, INF Addison Maruszak and INF Jose Pirela to their minor league camp.

TEXAS RANGERS -- Claimed LHP Brad Mills off waivers from the L.A. Angels. Placed RHP Neftali Feliz on the 60-day DL. Assigned RHP Johan Yan to their minor league camp.

National League

CHICAGO CUBS -- Optioned RHP Rafael Dolis to Iowa (PCL).

COLORADO ROCKIES -- Optioned RHP Tyler Chatwood, RHP Rob Scahill, LHP Christian Friedrich, LHP Josh Outman, INF Charlie Culberson and OF Charlie Blackmon to their minor league camp. Reassigned C Gustavo Molina, INF Ben Paulsen and OF Corey Dickerson to their minor league camp. Returned LHP Danny Rosenbaum to the Washington Nationals.

LOS ANGELES DODGERS -- Released RHP Mark Lowe.

NEW YORK METS -- Optioned C Travis d'Arnaud to their minor league camp. Reassigned OF Andrew Brown, OF Jamie Hoffmann, LHP Aaron Laffey and INF Brian Bixler to their minor league camp. Sent INF Brandon Hicks outright to their minor league camp.

SAN DIEGO PADRES -- Optioned RHP Nick Vincent to Tucson (PCL). Released RHP Freddy Garcia.

WASHINGTON NATIONALS -- Placed RHP Christian Garcia on the 15-day DL, retroactive to March 22. Sent INF Carlos Rivero outright to Syracuse (IL).

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS -- Agreed to terms with DE Elvis Dumervil on a five-year contract.

CHICAGO BEARS -- Agreed to terms with LB James Anderson on a one-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

BOSTON BRUINS -- Assigned F Ryan Spooner to Providence (AHL).

FLORIDA PANTHERS -- Recalled C Greg Rallo from San Antonio (AHL).

NEW JERSEY DEVILS -- Placed LW Alexei Ponikarovsky on injured reserve, retroactive to March 19. Recalled LW Harri Pesonen from Albany (AHL).

NEW YORK RANGERS -- Assigned D Stu Bickel to Connecticut (AHL).

PITTSBURGH PENGUINS -- Acquired F Brenden Morrow and a 2013 third-round draft pick from Dallas for D Joe Morrow and a 2013 fifth-round draft pick.

TAMPA BAY LIGHTNING -- Fired coach Guy Boucher.